خانه / گوناگون / تلسکوپ ناسا می تواند به ۱۳ میلیارد سال پیش بنگرد!؛ حقایقی شگفت آور از کیهان

تلسکوپ ناسا می تواند به ۱۳ میلیارد سال پیش بنگرد!؛ حقایقی شگفت آور از کیهان

تلسکوپ ناسا می تواند به ۱۳ میلیارد سال پیش بنگرد!؛ حقایقی شگفت آور از کیهان | نیوزتک

ne0213-last-hubble-mission

کیهان، یک مکان سرکش است. در واقع شاید سرکش ترین جایی است که وجود دارد. جایی که مملو از ستاره های در حال انفجار و چیزی چون عروس دریایی جاودانه است و حدود چهارده میلیارد سال است که وجود دارد.

۱۴ واقعیت شکوهمند از کیهان

اگر تمام DNA موجود در بدنتان را از هم باز کنید، سی و چهار میلیارد مایل (حدود ۵۵ میلیارد کیلومتر) طول خواهد داشت که می تواند شش مرتبه تا سیاره ی پلوتو (با فاصله ی ۲٫۶۶ مایل یا حدود ۴٫۲ کیلومتر) رفته و بازگردد!!
منبع: Business Insider

تقریبا تمام حجم یک جسم معمولی (۹۹٫۹۹۹۹۹۹۹ درصد) را فضای خالی تشکیل می دهد. اگر تمام فضای خالی اتم های تشکیل دهنده ی خود را خارج کنیم، کل نژاد نسل بشر (تمام ۷ میلیارد نفرمان) در حجمی به اندازه ی یک حبه ی قند جای خواهد گرفت.
منبع: Symmetry

بسیاری از اتم هایی که از آن ها ساخته شده اید، از کلسیم درون استخوان هایتان تا آهن درون خونتان، میلیاردها سال پیش در عمق یک ستاره ی در حال انفجار پدید آمده است.
منبع: PBS

واقعیت این است که بدن شما شامل اثرات کیهانی از زمان پدید آمدن جهان است. تقریبا همه ی اتم های هیدروژن موجود در بدن شما حدود ۱۳٫۷ میلیارد سال پیش در انفجار بزرگ (Big Bang) پدید آمده است.
منبع: PBS

همچنین هنگامی که تلویزیون خود را بین موقعیت های مختلف تنظیم می کنید، درصد کمی از تصویر ثابتی که مشاهده می کنید، در واقع تابش باقی مانده از انفجار بزرگ است.
منبع: NASA

زمان بسیار زیادی به طول می انجامد تا پرتو برخی از ستاره ها به چشم ما برسد. به نحوی که وقتی شما به آسمان پرستاره ی شب می نگرید، در واقع به گذشته خیره شده اید.

تلسکوپ Hubble ناسا می تواند به ۱۳ میلیارد سال پیش بنگرد.
منبع: NASA

چهل و هفت سال پیش، بشیریت برای نخستین بار بر روی ماه قدم برداشت و ردپاهای او احتمالا تا یک میلیون سال دیگر در آن جا باقی خواهد ماند. چرا که ماه، فاقد اتمسفر است و هچنین هیچ گونه باد یا آب که بخواهد جریان داشته باشد و اثرات را پاک کند، وجود ندارد.
منبع: Space.com

فضای خارج از جو زمین، ساکت است. به طرز وحشتناکی ساکت. این امر به این علت است که امواج صوتی برای انتقال نیاز به نوعی محیط مادی دارند. در حالی که فضا، از خلأ است. خلأ تاریک و بی صدا.
منبع: HowStuffWorks

اگر شما دو قطعه از یک نوع فلز را در محیط خلأ فضا با یکدیگر تماس دهید، با هم آمیخته شده و تا ابد و یا تا زمانی که خودتان آن ها را از هم جدا کنید، متصل باقی می مانند.
Thomson Reuters
منبع: European Space Agency

در سیاره ی زهره، یک سال معادل با ۲۲۴ روز در زمین است و یک روز در آن معادل با ۲۴۳ روز در زمین. اما چه چیز باعث می شود یک روز در سیاره ی زهره طولانی تر از یک سال باشد؟

در جواب باید گفت که سیاره ی زهره تنها سیاره ی منظومه ی شمسی است که وارونه می چرخد.
منبع: Universe Today

7214587b-72d3-42a8-b350-55a9b5366eff

خورشید ۹۹٫۸۶ درصد از جرم منظومه ی شمسی را تشکیل می دهد و به قدری بزرگ است که می توان ۱٫۳ میلیارد عدد زمین را در آن جای داد.
منبع: BBC

در کیهان احتمالا به اندازه ی سه سکستیلیون ستاره وجود دارد. یعنی ۳ با ۲۳ صفر یا ۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۳۰۰٫ این تعداد بیش از تعداد دانه های شن بر روی زمین است.
منبع: NPR

هنگامی که یک ستاره ی غول پیکر منفجر می شود، هسته ی از هم پاشیده ی آن تشکیل چیزی تحت عنوان ستاره ی نوترونی را می دهد. ستاره های نوترونی بسیار متراکم اند. به حدی که یک قاشق چای خوری از ماده ی آن ها وزنی بیشتر از کوه اورست دارد. انفجار می تواند ستاره ی نوترونی را تا اندازه ی قابل توجه ۶۰۰ دور بر ثانیه بچرخاند.
منبع: NASA

به طور عادی، اجسام قابل مشاهده (مثل ستاره ها و سیاره ها) تنها ۵ درصد از کیهان را تشکیل می دهند. ۹۵ درصد باقی مانده ی کیهان از انرژی تاریک نامرئی (۶۸ درصد) و اجسام تاریک (۲۷ درصد) تشکیل شده است. این بدین معنی است که ۹۵ درصد از کیهان وجود دارد که ما هنوز درباره ی آن چیزی نمی دانیم.
منبع: NASA

منبع    netnevesht.ir

درباره نصیر هاشمی

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*