خانه / گوناگون / بطری آب خود را به وسیله تبدیل رطوبت هوا به آب، پر کنید!

بطری آب خود را به وسیله تبدیل رطوبت هوا به آب، پر کنید!

fontus-water-bottle

در حالی که آب کمیاب است ، چرا نباید آن را از هوای رقیق بیرون کشید؟

یک طراح صنعتی در اتریش معتقد است که میشود این کار را انجام داد. کریستوف رِتزار ( Kristof Retezár ) طراح ساکن وین ، دستگاهی را اختراع کرده است که رطوبت موجود در هوا را به آب قابل شرب تبدیل می کند .

وسیله ای ( قابل حمل ) بنام Fontus میتواند به دوچرخه متصل شود و در مسیر های طولانی خارج از شهر ، آب مورد نیاز دو چرخه سوار را تولید کند.

نحوه کار Fontus بر اساس تقطیر است . همانطور که زمانیکه چیزی را از یخچال برمی داریم ـ مثلا یک بطری آب معدنی ـ و در فضای آشپزخانه قرار می دهیم ، پس از اندکی جمع شدن رطوبت را در جداره بیرونی ظرف مشاهده می کنیم

به بیان دیگر : چگالش رطوبت موجود در هوا .

به گفته Retezár درصد معینی رطوبت در هوا وجود دارد و مهم نیست که شما کجا باشید ، حتی در بیابان .

و این بدان معناست که امکان استخراج رطوبت از هوا همواره بطور بلقوه فراهم است .

Retezár عنوان می کند : دستگاهی با انرژی خورشیدی مشتمل بر یک خازن ( کارکردی مشابه کولر ) که به یک سری صفحات غیر جاذب آب متصل است همچنین وسیله نصب شده روی دوچرخه هوا را می گیرد و هوا توسط این صفحات سرد میشود و رطوبت تقطیر می گردد .

از آنجا که این صفحات غیر جاذب هستند ، آب حاصل از فرایند قطران را سریعاً پس میدهند و جریان آب به سمت بطری ایجاد می گردد .

در واقع بخار هوا را به آب داخل بطری تبدیل می کنید .

در شرایط خیلی خوب Fontus قادر است ۰٫۵ لیتر آب در یک ساعت تولید کند . در دمایی بین ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد و رطوبت ۸۰ تا ۹۰ درصد هوا .

نمونه اولیه شامل یک فیلتر گرد و غبار و اجسام خارجی بود و در حال حاضر آلاینده مضر را فیلتر نمی کند .آب شما تمیز خواهد بود مگر اینکه هوا واقعا آلوده باشد.

Retezár عنوان کرد : ما به فکر ساختن بطری هایی با فیلتر کربنی هستیم تا در شهرها و هوای آلوده بتوان استفاده کرد . اما اساساً تصور میشود این بطری در طبیعت و هوای پاک مورد استفاده قرار گیرد .

Retezár همچنین مستقلاً روی ورژن دیگری کار میکند که در آن از تهویه معکوس استفاده می شود و مکش هوا را به داخل سیستم انجام میدهد ( به جای تکیه بر جریان هوای ایجاد شده از دوچرخه در حال حرکت)

این نسل آینده دستگاه را می توان در مناطقی از جهان بکار برد که در آنجا رطوبت هوا بالا ، ولی آب کمیاب است .

Retezár : ایده حل مشکل جهانی آب بود . مشکلات آب در مناطقی از جهان که آب زیر زمینی بسیار کم ولی رطوبت هوا بسیار زیاد وجود دارد .

قصد من اختراع ماشین یا دستگاهی بود که قادر باشد رطوبت هوا را فیلتر و به آب قابل شرب تبدیل کند .

طراحی اولیه Fontus نامزد جایزه James Dyson شد که به Retezár کمک کرد پروژه اش را در معرض نمایش قرار دهد.

بعد از آن او از دولت اتریش بودجه دریافت کرد که فاز فنی را توسعه بدهد .

طراح نیز قصد به راه اندازی یک کمپین سرمایه گذاری در ماه مارس برای تامین هزینه های تولید انبوه دارد .

Retezár گفت : هدف او نگه داشتن قیمت خرده فروشی Fontus کمتر از ۱۰۰ دلار است . و اگر همه چیز مطابق برنامه پیش رود بطری های خود پر کن (self-filling bottles ) در حدود ۹ الی ۱۰ ماه آینده وارد بازار خواهد شد .

درباره ایمان کاظمی

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*