خانه / اینترنت / شما بگویید: کروم یا فایرفاکس ؟

شما بگویید: کروم یا فایرفاکس ؟

کروم یا فایرفاکس

بر اساس همین نمودار حدود هشت ماه پیش محبوبیت اینترنت اکسپلورر با افت نسبتا زیادی روبرو شده و در حال حاضر کروم و فایرفاکس شانه‌به‌شانه‌ی هم در بالای نمودار حرکت می‌کنند. همچنین برخلاف اینترنت اکسپلورر دو مرورگر کروم و فایرفاکس علاوه بر ویندوز از لینوکس و OS X (شاید بهتر باشد دیگر بگوییم MacOS) هم پشتیبانی می‌کنند. بنابراین درمجموع به نظر می‌رسد کروم و فایرفاکس رقبای مناسب‌تری برای هم باشند.
گوگل همواره مدعی بوده که کروم سریع‌ترین مرورگر موجود است ولی برخی از بنچمارک‌ها نشان می‌دهند که در حال حاضر فایرفاکس در برخی بخش‌ها سریع‌تر عمل می‌کند. کروم زمانی که چند تب باز کرده باشید حافظه‌ی بیشتری نسبت به فایرفاکس اشغال می‌کند ولی فایرفاکس برای آزاد کردن حافظه پس از بستن تب‌ها زمان بیشتری نیاز دارد. از نظر امنیت کروم به برخی قابلیت‌های خاص مجهز شده که در مرورگرهای دیگر یافت نمی‌شود ولی فایرفاکس موفق شده برخی از آن‌ها را شبیه‌سازی کند. فایرفاکس به دلیل دسترسی بسیار بالایی که به تولیدکنندگان اکستنشن‌ها می‌دهد در میان تمام مرورگرها غنی‌ترین مجموعه‌ی اکستنشن‌ها را در اختیار دارد؛ اکستنشن‌های فایرفاکس بسیار قدرتمند هستند و می‌توانند ظاهر مرورگر را آزادانه تغییر دهند. ولی در کروم اکستنشن‌ها به‌عنوان پردازش‌های جداگانه‌ی محدودی اجرا می‌شوند که تنها به لیست مشخصی از قابلیت‌ها دسترسی دارند. در نتیجه اکستنشن‌های کروم قدرت کمتری دارند و نمی‌توانند ظاهر مرورگر را چندان دست‌خوش تغییر کنند. البته حسن این رویکرد این است که عملکرد اکستنشن‌ها با تغییر کردن کد اصلی مرورگر دچار اختلال نخواهد شد.
علاوه بر تمام موارد گفته‌شده شاید مهم‌ترین تفاوت کروم و فایرفاکس در این باشد که فایرفاکس یک مرورگر متن‌باز است که توسعه‌ی آن توسط بنیاد موزیلا مدیریت می‌شود ولی کروم یک نرم‌افزار مالکیتی (Closed-Source) است که گوگل آن را بر پایه‌ی مرورگر متن‌باز «کرومیوم» (Chromium) توسعه می‌دهد. در نتیجه برخی از افراد در زمینه‌ی حفظ حریم شخصی نسبت به کروم مظنون هستند. برای مثال این نظریه را مطرح می‌کنند که ممکن است گوگل بدون اطلاع کاربران از اطلاعات آن‌ها برای هدفمندتر کردن تبلیغات خود استفاده کند. درهرحال یک‌چیز مشخص است؛ گوگل بخشی از درآمد خود را از ردیابی کاربران و تبلیغات به دست می‌آورد. در نتیجه کاملا طبیعی است که نسبت به فایرفاکس از ابزارهای کمتری در زمینه‌های حفظ حریم خصوصی برخوردار باشد.

StatCounter-browser-ww-monthly-201505-201605

 

منبع   mag.digikala

درباره نصیر هاشمی

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*