خانه / سلامت و پزشکی / آلرژی فصلی و راه های رهایی از آن

آلرژی فصلی و راه های رهایی از آن

آلرژی

پاییز یکی از فصل های زیبای خداوند است که بهترین موقعیت برای پیاده روی و قدم زدن و شنیدن خش خش برگ های پاییزی زیر پاهاست. اما اگر شما هم جز افراد بیشماری که مبتلا به آلرژی فصلی هستند، باشید احتمالا یا از این پیاده روی خود را محروم می کنید و یا آنقدر که باید و شاید برایتان لذت بخش نیست.

احتقان بینی، آبریزش از چشم ها و بینی، عطسه و خارش چشم و گوش از علائم آلرژی است. هر چند که پیشرفت قابل توجهی در درمان آلرژی فصلی به چشم نمی خورد اما کارشناسان راهکار هایی برای به حداقل رساندن  این معضل برای ما دارند. 

مسبب های آلرژی را بشناسید

 آلرژی

اگرچه در مناطق مختلف کشور آلرژن ها متفاوت هستند اما دو متهم اصلی ایجاد آلرژی در پاییز گیاه آبروسیا و گرده های علف های هرز هستند. گیاهان می توانند یک میلیارد گرده تولید کنند و چون این گرده ها بسیار سبک هستند تا کیلومترها می توانند پخش شوند. کپک های قارچی هم که از مسبب های آلرژی در فصل پاییز هستند در زیر پوشش های گیاهی مانند کاه و یونجه رشد می کنند و بعد از بارندگی های زیاد پاییزی تعدادشان زیاد تر هم می شود.

پیش بینی اینکه آیا شما در این فصل آلرژی بدی را تجربه خواهید کرد یا نه کار چندان علمی و منطقی نیست اما می توان با توجه به شرایط محیطی پیش بینی کرد که اگر شما در مناطقی زندگی می کنید که بهار و یا تابستان های پر بارانی را تجربه می کنید در پاییز به علت گرده افشانی بیشتر گیاهان احتمال اینکه آلرژی سخت تر از حد معمول را تجربه کنید البته اگر مستعد آلرژی باشید.

از آلرژن ها دوری کنید

 

آلرژی

این راه حل بسیار واضح و در عین حال اولین راه برای از بین بردن و یا بهبود آلرژی فصلی به شمار می رود. روش های زیادی برای از بین بردن و یا به حداقل رساندن در معرض آلرژن ها قرار گرفتن وجود دارد که به مهمترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

  • از ماسک برای انجام کارهای باغبانی و یا هنگام بیرون رفتن استفاده کنید.
  • آلرژن های محیط داخل خانه را با استفاده از دستگاه های تهویه مطبوع به حداقل برسانید.
  • اگر قصد سفر دارید آب و هوای منطقه مورد نظرتان را از لحاظ میزان آلرژن ها بررسی کنید تا سفر خوشی را تجربه کنید.
  • با استفاده از عینک آفتابی هنگامی که در خارج از منزل هستید می توانید از تماس آلرژن ها با چشم هایتان بکاهید.
  • صبح زود و یا آخر شب را برای ورزش انتخاب کنید چرا که در این مواقع میزان گرده ها در هوا حداقل است.
  • روزهای آفتابی و گرم و بادی به نسبت روزهای خنک و بدون باد حداکثر میزان گرده ها را داراست.
  • موهایتان را در پایان روز بشویید تا گرده ها را به بالشت تان منتقل نکنید.
  • حیوانات خانگی از مسبب های انتقال آلرژن ها هستند پس یا از داشتن آن ها خودداری کنید یا آن را دور از محل زندگی تان نگهداری کنید.

یک دکتر متخصص آمریکایی توصیه می کند که اگر آلرژی دارید حتما نزد متخصص بروید و با استفاده از داروها مشکلتان را درمان کنید. اسپری ها یکی از راه های خوب و کارآمد برای درمان آلرژی است که باعث کاهش التهابات داخل بینی می شود. این اسپری ها نظیر  Flonase و Nasonex از دسته کورتیکواسترویئد ها هستند که با کاهش التهابات بینی علائم آلرژی را بهبود می دهند. برای درمان آلرژی در کودکان هم حتما به پزشک مراجعه کنید تا داروهای مناسبی را دریافت کنید.

داروی دیگری که بدون نسخه پزشک می توانید تهیه کنید Allegra و  Claritin(عموم با نام لوراتادین می شناسند) هستند و Zyrtec و Clarinex با نسخه پزشک برای کاهش علائم آلرژی بسیار مفید هستند.

گزینه جدیدتر اسپری های بینی آنتی هیستامینی هستند. آنتی هیستامین از ترشح هیستامین ها، (ماده شیمیایی بدن که در واکنش به آلرژن ها تولید می شوند و علائم آلرژی را به وجود می آورند)،  جلوگیری می کنند. داروهای درمان آسم نیز با مهار لوکوترین ها که موجب بروز علائم حساسیت می شوند برای درمان آلرژی مورد استفاده قرار می گیرند.

شستشوی بینی با سرم های شستشو که در داروخانه ها موجود است نیز راه حل بسیار خوبی است.

برای خارش چشم ها هم از قطره های چشمی می توانید استفاده کنید.

راه دیگر ایمنی درمانی است. به این صورت که با تزریق مقادیر بسیار کمی از مواد حساسیت زا آنتی بادی های بدن را برای دفعات بعدی که آلرژن ها به بدن حمله کنند فعال می کنند. این روش بیشتر در بزرگسالان استفاده می شود. این روش درمان بین ۳ تا ۵ سال طول می کشد.

روش راحت تر و جدیدتر استفاده از روش زیر زبانی است که مقادیر بسیار کمی از آلرژن را زیر زبان فرد قرار می دهند و بقیه مراحل مانند روش قبلی است با این تفاوت که راحت تر و در دسترس تر است.

از مواد خوراکی حساسیت زا پرهیز کنید

melon

 

اگر دچار حساسیت فصلی هستید باید از یک سری غذاهای خاص مانند خربزه، کدو، خیار، موز، دانه های آفتابگردان و چای بابونه و … پرهیز کنید. این نوع آلرژی سندرم آلرژی خوراکی است و حدود یک سوم از افرادی که دارای آلرژی فصلی در پاییز هستند به آن دچارند.

 

منبع   نت نوشت

درباره نصیر هاشمی

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*