خانه / معماری / فرودگاه بین المللی شنزن چین

فرودگاه بین المللی شنزن چین

طراحی ترمینال ۳ فرودگاه بین المللی شنزن تصویر یک سفره ماهی را به ذهن متبادر میکند که گویی نفس میشکد و شکل اندام خود را تغییر میدهد، دچار دگرگونی شده و سپس به پرنده ای تبدیل شده که احساس و خیال پرواز را جشن گرفته است.

shenzen airport 01

ترمینال شماره ۳ در حدود ۱.۵ کیلومتر تونل است که به نظر می رسد انگار وزش باد به آن فرم بخشیده و تداعی کننده تندیس هایی است که در قالب اشکال ارگانیک و طبیعی ساخته شده اند.

shenzen airport 03

پروفیل سقف در مقاطع مختلف ارتفاعات منحنی شکل گوناگونی به خود گرفته و یادآور احجام و مناظر طبیعت است.

عنصر مولد سمبلیک در طراحی این فرودگاه، شش ضلعی های دو پوسته ای هستند که تمام درون و بیرون سازه را پوشانده اند. دولایه بودن این شش ضلعی ها موجب میشود نور طبیعی اجازه ورود پیدا کند و باعث روشنی و تاثیرات نورانی درون ساختمان میشود. پوشش سازه از قالب های فلزی حفره دار و پنل های شیشه ای در ابعاد مختلف که بعضاً اندکی قابلیت بازشدن دارند تشکیل یافته است.

 

مسافرین از طریق ورودی اصلی که زیر دُم عظیم فرم سازه قرار گرفته به ترمینال دسترسی پیدا میکنند. دهانه های وسیع در سازه ی ترمینال توسط ستون های وارونه مخروطی شکل پشتیبانی میشوند که تا بالای بام همانند درون کلیسای جامع امتداد یافته اند. در طبقه همکف فضای دایره شکل ترمینال اجازه دسترسی به بارانداز، سالن های عزیمت و دخول مسافرین و همچنین کافی شاپ، رستوران، دفاتر، خدمات تجاری را میدهد.

سالن های عزیمت مسافرین دربرگیرنده میزهای کنترل مدارک، اطلاعات پرواز و چندین اتاق راهنمای دیگر هستند.
ارتفاع دو برابر و سه برابر سالن های عزیمت یک ارتباط بصری بین سطوح داخلی برقرار میکند و نیز مسیری برای ورود نور طبیعی باز میکند.

shenzen airport 19

بعد از کنترل مدارک مسافرین داخلی و بین المللی برای عزیمت به هواپیما در خطوط عمودی از ترمینال به بیرون پراکنده میگردند.

محل اجتماع مسافرین منطقه ی کلیدی در این فرودگاه است و از سه طبقه تشکیل یافته است و هر سطح به یک عملکرد مستقل مربوط میشود: عزیمت، ورود و خدمات.

شکل لوله مانند فرودگاه ایده ی جنبش و حرکت را دنبال میکند و محل تقاطع جایی که سه سطح اصلی به طور عمودی به هم پیوند میخورند باعث خلق یک گشودگی در تمام ارتفاع میشود که اجازه ورود نور طبیعی و مصنوعی را میدهد که بیشتر موجب فیلتر نمودن طبقه آخر نسبت به طبقه همکف درست در سالن انتظار عمومی میشود.

shenzen airport 18

رشته عناصر مولد شش ضلعی در طراحی داخلی نیز شکل دگرگون یافته ای در دنباله فرمشان نسبت به خارج از بنا پیدا کرده اند.

فضاهای فروشگاهی نیز روبروی هم واقع گشته اند و همین فرم شش خانه ای را در واحدهای مجزا و گوناگون سرتاسر فضاهای اجتماعی، بازتولید می نمایند.

تاسیسات تهویه متبوع مجسمه مانند، در قالب درختان در انواع بزرگ سرتاسر درون ترمینال و فضاهای اجتماعی تعبیه گشته اند که از فرم های بی قاعده طبیعت الهام گرفته اند. این مورد همچنین در نواحی جزیره شکل تحویل بار نیز به کار رفته است.

shenzen airport 10

shenzen airport 05 shenzen airport 23shenzen airport 02 shenzen airport 24 shenzen airport 22 shenzen airport 21

shenzen airport 17 shenzen airport 16 shenzen airport 20 shenzen airport 15 shenzen airport 14 shenzen airport 13 shenzen airport 12 shenzen airport 11shenzen airport 09 shenzen airport 08 shenzen airport 07 shenzen airport 06

 

درباره admin

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*